معرفی

بسم الله الرحمن الرحیم

در سال‌های اخیر، صنعت گردشگری نه تنها ابزاری برای مسافرت بلکه یکی از مؤثر‌ترین راه‌ها برای آشنایی و معرفی فرهنگ و تمدن کشورها به حساب می‌آید. در میان اقسام گردشگری، «گردشگری دینی» به عنوان قدیمی‌ترین و مهم‌ترین عامل در صنعت توریسم می‌باشد که از زوایای متعددی قابل بررسی و تامل است.

کشور عزیزمان ایران با دارا بودن میراث غنی تاریخی، طبیعی و فرهنگی اعم از ملموس و غیرملموس یکی از با ظرفیت‌ترین کشورها در جذب گردشگران خارجی می‌باشد، و در این بین گردشگری دینی با اقسام متنوع آن اعم از مذهبی، زیارتی، آئینی و معنوی ‌می‌تواند نقش عمده‌ای در رشد، ارتقاء و پیشرفت صنعت گردشگری ایفا نماید. گردشگری دینی نه تنها می‌تواند موجب رونق صنعت گردشگری گردد، بلکه می‌تواند به عنوان یکی از مهم‌ترین ابزارها، برای شناساندن تمدن و فرهنگ اصیل ایرانی و اسلامی نقش بسزایی را در این عرصه داشته باشد.

موسسه آوای فطرت و معنویت اولین مرکز تخصصی گردشگری دینی در کشور می‌باشد که در حوزه‌های پژوهش، آموزش، مطالعات راهبردی و فعالیت‌های میدانی به ایفای نقش می‌پردازد. این مرکز با اخذ مجوز از وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و همچنین معاونت ارتباطات و بین الملل حوزه‌های علمیه سراسر کشور به فعالیت در این عرصه پرداخته است.

این مرکز تخصصی، با سابقه چندین ساله از فعالیت در عرصه گردشگری دینی  و با بهره‌گیری از تجربیات فعالین متخصص در صنعت توریسم و گردشگری دینی و همچنین مطابق با استانداردهای ملی و بین المللی در نظر دارد با حضور موثر در عرصه گردشگری دینی و زیرمجموعه‌های آن اعم از گردشگری مذهبی، زیارتی، معنوی و آئینی؛ گام مهمی در جهت رشد، توسعه و ارتقاء فعالیت‌های مرتبط با این حوزه بردارد.