آشنایی با دوره

صنعت توریسم و گردشگری

هرساله میلیون ها نفر به دلایل متعدد اقدام به سفر می کنند. این گردشگران راه  های مختلفی برای سفر کردن دارند. صنعت گردشگری در کنار نقش بسیار مهم خود در تسهیل گری سفر، یکی از مهمترین ابزار ها برای انتقال فرهنگ ها و آداب و رسوم کشورها می باشد. مهم نیست که چه هدفی در سر دارید. سفر کردن به نقاط مختلف همیشه برای افراد، جذاب بوده است. گردشگری به عنوان یک پدیده، راه زیادی را تا به امروز طی کرده است و این فعالیت به انواع مختلفی تقسیم بندی شده است. با پیشرفت زیرساخت های صنعت گردشگری و فضای رقابتی بین مناطق، شرکت‌ها و…، هر روز شاهد ایده ها و مفهوم های جدیدی در این صنعت هستیم.

گردشگری را از زوایای مختلفی تقسیم بندی می کنند؛ گاهی با نگاه به مقصد گردشگری، آن را تقسیم می کنند؛ گردشگری ورودی، گردشگری خروجی و گردشگری داخلی. گاهی نیز به سنخ های گردشگری در یک مقصد سفر توجه می کنند و اقسام مختلفی برای گردشگری، مانند تاریخی فرهنگی، گردشگری زیارت، گردشگری سلامت، طبیعت گردی و دیگر اقسام کلان و جزئی تر تقسیم می کنند.

 

گردشگری تاریخی فرهنگی

یکی از مهمترین گونه های گردشگری که در کشور ما نیز بصورت گسترده در حال اجراست، گردشگری تاریخی فرهنگی است. در این سنخ گردشگری، جهانگردان به منظور بازدید از آثار تاریخی و فرهنگی، به یک مقصد گردشگری سفر می  کنند. بازدید از سایت های ثبت شده در میراث جهانی یونسکو در کنار سایت هایی که نمایانگر تاریخ، تمدن و هویت یک کشور است، مورد توجه گردشگران فرهنگی است. همچنین گردشگران فرهنگی در هنگام عزیمت به یک مقصد گردشگری آگاهانه آن را انتخاب می کنند و بالتبع به قوانین، بایسته ها و هنجارهای ملی و فرهنگی آن مقصد گرشگری نیز احترام می گذارند.

 

گردشگری زیارت

گردشگری زیارت به آن سنخ از گردشگری گفته می شود که زائر(مسافر) به منظور زیارت به یک مقصد مقدس و مذهبی سفر می کند. هدف اصلی از این گردشگری تقرب جستن به خدا و یا انجام مناسک مذهبی است. برخی از پژوهشگران، گردشگری دینی را به عنوان سنگ بنای گردشگری زیارت، گردشگری مذهبی، گردشگری معنوی و آئینی می دانند.

 

اکوتوریسم

یکی از انواع مختلف گردشگری اکوتوریسم می باشد که دسته بندی بسیار گسترده ای دارد که به سفر مسئولانه به طبیعت، جامعه محلی و … ربط داده می شود. این نوع توریسم شامل سفر به مکان هایی است که جاذبه اصلی آن گیاهان و جانوران، تشکل‌های طبیعی یا مصنوعی و مناطق زندگی جوامع بومی و محلی است. اکوتوریسم همچنین مفاهیم ژئوتوریسم و گردشگری حیات وحش را شامل می شود. ایده اصلی این نوع سفر این است که گردشگران علاوه بر تخریب نکردن یک جاذبه و یا محیط طبیعی، باید برای آن جا مفید باشند و به رشد آن کمک کنند.

 

گردشگری سلامت

آن سنخ از گردشگری که موجب می شود افراد با هدف درمان مسافرت کنند، و می‌توان به هزینه‌ی پایین مراقبت‌های پزشکی، جستجو برای یافتن پزشک متخصص و با‌ تجربه، کیفت مناسب خدمات درمانی، ایمنی و کوتاه‌تر بودن زمان انتظار برای درمان، اشاره کرد. برخی گردشگری درمان، تندرستی و طبیعت درمانی را زیر مجموعه های گردشگری سلامت می دانند. در سال های اخیر شاهد رشد و شکوفایی این سنخ گردشگری، بواسطه هزینه ی پایین درمان در ایران نسبت به دیگر کشورهای همسایه هستیم و برخی از آژانس ها و مراکز درمانی بصورت اختصاصی به این امر می پردازند.

 

 

دوره راهنمایان ایرانگردی وجهانگردی (راهنمایان تاریخی فرهنگی)

 

این دوره به منظور شناخت جامع و دقیق از ظرفیت های ایرانگردی و جهانگردی اجرا می شود.

در این دوره ضمن فراگیری دروس آموزشی تعیین شده، شناخت کاملی از تاریخ و تمدن، میراث فرهنگی (ملموس و نا ملموس)، جاذبه های طبیعی و  صنایع دستی ایران به دست می آید. همچنین تمرکز بر جهانگردی، روحیات ملل و کشورهای ختلف نیز مورد توجه این دوره می باشد.

سپری کردن این دوره، برای تمام افرادی که علاقه مند به سفر و شناخت ایران و فرهنگ های مختلف آن هستند، توصیه می شود، چراکه این دوره بینشی عمیق از تاریخ و تمدن ایران و فرهنگ های اقوام آن به شما ارائه می دهد.

 

اهم سرفصل های این دوره

⇐      شناخت صنعت گردشگری

⇐     شناخت تاریخ و تمدن ایران (قبل و بعد از اسلام)

⇐     جغرافیای جهانگردی ایران

⇐     معماری ایران و جهان

⇐     آشنایی با میراث فرهنگی و هنرهای سنتی

⇐     آشنایی با فرهنگ و اقوام ایران زمین

⇐     اکوتوریسم و طبیعت گردی

⇐     شناخت تاریخ سیاسی اجتماعی معاصر

⇐     شناخت روحیات ملل

⇐     فنون و مهارت‌های تورگردانی

⇐     بهداشت سفر و کمک‌های اولیه

⇐     آموزش‌های عملی (اجرای تور)

⇐     اخلاق حرفه‌ای گردشگری و آداب معاشرت

 

کارت راهنمای گردشگری

برای اینکه راهنمای تور رسمی شوید باید دوره ی راهنمای ایرانگردی و جهانگردی (راهنمایان تاریخی فرهنگی) را در یکی از مراکزی که بصورت رسمی این دوره را برگزار می نمایند سپری کنید و پس از قبولی در امتحان جامع گردشگری و اخذ گواهی پایان دوره و انجام مراحل قانونی می  توانید کارت راهنمای گردشگری را دریافت کنید.

داشتن کارت راهنمای تور، تنها مجوز رهبری برای تورهای ورودی، خروجی و داخلی می باشد. دارنده این کارت می تواند از تمام سایت های گردشگری ایران که تحت نظارت وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هستند، بصوررت رایگان بازدید کند.

مدت اعتبار این کارت یک سال می باشد که متوان آن را هر سال توسط نهادهای ذی صلاح تمدید کرد.

 

آشنایی با شغل راهنمای گردشگری

اگر شما توانایی خوبی در برقراری ارتباط با عموم مردم داشته و به تاریخ و هنر علاقه زیادی دارید، این شغل مناسب شماست.

راهنمای گردشگری (یا راهنمای تور مسافرتی) کسی است که دارای تسلط و اطلاعات کامل درباره میراث طبیعی و فرهنگی هر منطقه است و از این رو قادر است این اطلاعات را به زبان قابل درک برای گردشگران توضیح دهد و یا ترجمه کند. از این نظر یک راهنمای گردشگری شخصی است که غالبا آگاهی و آشنایی ویژه ای با خصوصیات فرهنگی و اقلیمی و اجتماعی منطقه و نیز درک خاصی از مسائل، مقتضیات، آداب و رسوم و مقررات مرتبط با این مکان ها دارد که در راهنمایی گردشگران مورد استفاده قرار می گیرد. راهنمای گردشگری همراه گروه سفر می کند و در شرایط مختلف مسافران را راهنمایی و اطلاعات مورد نیاز آنها در سفر را در اختیارشان می گذارد.

وظایف و حوزه کاری راهنمای گردشگری با مدیر تور (لیدر تور) متفاوت است. اما در بسیاری موارد چون مدیر تور وظایف مربوط به راهنمای گردشگری را نیز انجام می دهد (که البته از نظر استانداردهای بین المللی هم مانعی ندارد)، تفکیک آنها از یکدیگر سخت می شود.

مدیر تور مسئولیت تور و همه مسافران آن را بر عهده دارد. او بر انجام درست کارها و برنامه های تور نظارت داشته و مسئولیت مدیریت هزینه ها و مخارج تور برعهده اوست.

راهنمای تور در کنار روحیات رفتاری و وظایف سازمانی باید به برخی توانمندی های مدیریتی و اجرایی نیز آگاه باشد که در طول دوره راهنمای ایرانگردی و جهانگردی به او آموزش داده خواهد شد.

 

مزایای سپری کردن در موسسه آوای فطرت و معنویت

«موسسه آوای فطرت و معنویت» در تلاش است با بهره مندی از تجربه های فعالیت در عرصه گردشگری و با برگزاری کلاس های فوق برنامه برای فراگیران این دوره (بصورت رایگان) گام موثری در جهت تربیت راهنمایان موفق و خلاق در عرصه گردشگری بردارد.

 

←     بهره مندی از اساتید برتر ملی و بین المللی برای آموزش فراگیران

←     مشاوره رایگان  قبل از ثبت نام

←     تدارک کارگاه های رایگان برای فراگیران این مرکز، ازجمله:

←     تورهای مهارت افزایی تخصصی در شهرهای مختلف

←     شناخت ادیان و اقلیت های دینی در ایران با رویکرد تخصصی

←     اصول و روش تعامل با توریست ها از منظر دینی

←     شناخت گردشگری دینی و ابعاد فعالیت در این حوزه

شرایط شرکت در دوره